Zālāju atjaunošana Abavas senlejā

30.08.2017

Tiekoties ar iedzīvotājiem, viena no visvairāk apspriestajām problēmām, ir pļavu aizaugšana ar krūmiem – pazūd skaistie ierastie skati uz Abavas upes ieleju. Projekta “Dabas aizsardzības plāna ieviešana Abavas senlejā” mērķis ir īstenot dabas parka “Abavas senleja” teritorijas apsaimniekošanas ilgtermiņa mērķi – saglabāt dabas parka ainavisko un kultūrvēsturisko vērtību, kā arī bioloģisko daudzveidību, uzlabojot mežu, zālāju, purvu un saldūdens, atsegumu biotopu kvalitāti un, veicinot daudzveidīgās augu, putnu bezmugurkaulnieku, sikspārņu un citu sugu, kā arī to dzīvotņu saglabāšanas ilglaicību, vienlaikus nodrošinot arī izglītošanas un audzināšanas funkciju izpildi, teritorijas attīstību un iedzīvotāju labklājības līmeņa celšanos.

Dabas parka “Abavas senleja” dabas aizsardzības plānā izvirzīti teritorijas apsaimniekošanas mērķi turpmākajam divpadsmit gadu periodam, nosakot konkrētus darba uzdevumus un veicamos pasākumus. Dabas aizsardzības plāna izstrādes laikā tika ņemts vērā teritorijas pašreizējais stāvoklis, pastāvošie draudi teritorijai raksturīgas bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un citi faktori.

Primāri svarīga ir bioloģiski vērtīgo zālāju apsaimniekošana, lai tos saglabātu un uzturētu labā kvalitātē. Šobrīd dabas parka zālāji ievērojamās platībās ir aizauguši un netiek atbilstoši apsaimniekoti, vai arī tiek apsaimniekoti pārāk intensīvi Realizējot dabas aizsardzības plānā noteiktos biotopu un sugu apsaimniekošanas pasākumus, tiks nodrošināts labvēlīgs aizsardzības statuss aizsargājamo un tipisko augu un dzīvnieku sugu populācijām, vienlaikus pieļaujot teritoriju izmantot rekreācijai, ciktāl tas nav pretrunā ar dabas aizsardzības mērķiem.

Viena no galvenajām projekta aktivitātēm ir potenciāli vērtīgo atklāto aizsargājamo zālāju atjaunošana un apsaimniekošana, koku un krūmu ciršana un pļaušanas atsākšanas zālājos, – paredzēts attīrīt no krūmiem un atvasēm bioloģiski vērtīgos zālājus Kandavas un Sabiles pilsētās, Kandavas pagastā un Abavas pagastā. Visi šie darbi tiks veikti bioloģiski vērtīgu zālāju atjaunošanai un uzturēšanai ainaviski skaistās vietās.

Kandavā paredzēts attīrīt no krūmiem Čužu purva stāvlaukuma apkārtni, Pūzurgravu un pļaviņu ap mobilo sakaru torni, Abavas upes krastus aiz ceļinieku un elektriķu mājām un Skolas kalna nogāzi, lai atkal pavērtos skats uz skaisto Abavas ieleju. Kandavas pagastā paredzēt attīrīt no aizauguma bioloģiski vērtīgus zālājus pie Mācītājmuižas, kur agrākos gados ir izveidota pastaigu taka uz Vecajiem Ozolājiem. Sabiles pilsētā paredzēts attīrīt no krūmiem un kokiem pļavu Abavas upes labajā krastā, kuru ieraugam iebraucot Sabilē no Kandavas puses. Zālāju pirmreizējo pļaušanu iecerēts veikt Abavas upes kreisajā krastā starp Zviedru cepuri un Sabili, kur izveidots Zirgu takas maršruts un ir ainaviski skaista vieta. Kopā projekta ieviešanas laikā līdz pavasarim tiks attīrīti no aizauguma 53 ha zālāju. Koku, krūmu ciršanu, atvašu un zāles pļaušana tiks veikta sadarbībā ar zemju īpašniekiem piesaistot dažādus pakalpojumu sniedzējus. Kā izskatās šīs vietas patreiz, var apskatīties šeit .

Projektu “Dabas aizsardzības plāna ieviešana Abavas senlejā” finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, realizē biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs”.

Projekta vadītāja Iveta Piese

back to top