Abavas upe kā dabas vērtība17.10.2016

Sestdien, 22.oktobrī pl.11.00 Abavas ielejas attīstības centrs aicina ikvienu interesentu un Abavas senlejas patriotu uz pasākumu “Upju diena” viesnīcā “Kandava”, Sabiles ielā 3, Kandavā.

Upju dienas īpašie viesi būs Māris Olte – dabas pētnieks un Linda Uzule – saldūdens biotopu eksperte, kas piedalījusies dabas parka “Abavas senleja” Dabas aizsardzības plāna izstrādē un iepazinusi saldūdeņus dabas parka teritorijā.

Cik tīras ir mūsu upes, purvi, strauti un avoti, kas tur dzīvo un kā draudzīgi sadzīvot – to jautāsim ekspertiem

Dalība pasākumā bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās vēlama.

Vairāk informācijas pa tel.28396830.

Projekta “Mūsu mājas dabas parks” mērķis ir sabiedrības izpratnes veidošana par Abavas senlejas ainaviskām, vēsturiskām un dabas vērtībām, kad notiek divu īpaši aizsargājamo teritoriju pārklāšanās – dabas parks Abavas senleja un kultūrvēsturiskā teritorija Abavas ieleja.

printēt Lasīt visu ziņu

Sikspārņu nakts Abavas senlejā28.09.2016

18.septembrī, Plostkrogā, norisinājās tikšanās ar Bioloģijas maģistru Viesturu Vintuli. Viņš sikspārņu tradīcijas pēta kopš 1991. gada. Uz šo nodarbi viņu pamudinājis pieredzējušais sikspārņu pētnieks Gunārs Pētersons. Šajā reizē atnākušajiem bija iespēja iepazīties ar sikspārņu daudzveidību, to dzīves ciklu, dzīvesveidu Latvijā, kā arī nedaudz uzzināt par to dzīvi Abavas senlejā.

Latvijā mīt 7 sikspārņu ģintis un 16 sugas, 11 no tām sastopamas arī Abavas senlejā. Sikspārņu izcelšanās ir neskaidra, tomēr senākā fosilija, kas atrasta, ir 55 miljonus gadus veca. Sikspārņi ir vienīgie zīdītāji, kas aktīvi lido. Tie var nolidot lielus attālumus. Tie apēd 1/3 no sava svara vienas nakts laikā. Sikspārņu iecienītākā maltīte Latvijā ir trīsuļodi, kas mitinās netālu no ūdenstilpnēm, tāpēc arī Abavas senleja ir sikspārņu iecienīta barošanās vieta. Visas Latvijā sastopamās sikspārņu sugas ir aizsargājamas.

printēt Lasīt visu ziņu

Mežs dabas parkā, ko darīt?28.09.2016

4.oktobrī pl.12.00 visi dabas parka “Abavas senleja” mežu īpašnieki un interesenti aicināti uz semināru “Mežu apsaimniekošana īpaši aizsargājamā dabas teritorijā”. Seminārs notiks atpūtas kompleksā “Zviedru cepure”.  Dalība bez maksas.

Seminārā Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda direktors, pastāstīs par Bioloģiskās daudzveidības aizsardzības aktualitātēm meža apsaimniekošanā un koku ciršanas modeļiem aizsargājamās teritorijās. Semināram paredzētas divas daļas – teorētiskā un praktiskā. Praktiskajā daļā dosimies dabā, lai iepazītos ar mežu apsaimniekošanas piemēriem Abavas senlejā.

Tēma par koksnes ieguvi un dabas aizsardzības pasākumiem mežu apsaimniekošanā aizsargājamās teritorijās noteikti ir aktuāla zemju īpašniekiem ne tikai dabas parkā “Abavas senleja” bet arī citās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tāpēc uz pasākumu aicināti arī citu dabas parku iedzīvotāji un visi interesenti.

printēt Lasīt visu ziņu

Ar zinātnieku dabā jeb Kad dinozauri vēl nebija padomā25.09.2016

Sestdien, 10 septembrī, Matkules pusē ar dabas draugiem tikās Latvija universitātes profesors, ģeogrāfs Ivars Strautnieks, lai pastāstītu par iežiem un upes ielejas veidošanos. Par laiku, kad dinozauri pat padomā nebija…

Kad visi interesenti pie kafejnīcas «Plostkrogs» bija sanākuši, ekspotīcija (tas no Vinnija Pūka) varēja sākties. Jāpiebilst, ka jaunākais dalībnieks, kurš (gan ar tēta palīdzību) pievārēja teju 10 km garo ceļojuma maršrutu, bija tikai piecus gadus vecs.

Bet iesākumā projekta vadītāja Iveta Piese iepazīstināja ar to, kādēļ vairāku nodarbību ciklam Abavas ielejas dabas parkā dots tieši tāds nosaukums – «Mūsu mājas dabas parks». Tas esot tādēļ, ka lielākā daļa no sanākušajiem dzīvojot Kandavas, Sabiles pusē, tātad dabas parkā. Un profesors vēl piebilda, ka dabas parks esot ļoti labs veidojums, jo tas esot domāts cilvēkiem. Kāds par to rūpējoties un kāds to gribot arī apskatīt. Viņaprāt, Latvijā esot pārāk daudz liegumu. Un ja kādai vietai dabā tiekot uzlikts statuss ”liegums”, tad īsti neesot saportams, kurš no tā gūstot labumu…

printēt Lasīt visu ziņu

Dabas parks - prieks vai bieds12.09.2016

15.septembrī pl.13.00 Kandavas novada domes zālē Abavas ielejas attīstības centrs aicina zemju īpašniekus un iedzīvotājus uz semināru  “Dabas parks- prieks vai bieds”.

Tā būs pirmā tikšanās pēc dabas parka “Abavas senleja” Dabas aizsardzības plāna pieņemšanas, lai pārrunātu dabas aizsardzības plāna izstrādes laikā gūtās atziņas un iepazītos ar tā izstrādes laikā atklātajām dabas vērtībām. Semināra īpašais viesis – ornitologs Edgars Dzenis.

Putnu faunas izpētes ietvaros dabas parkā “Abavas senleja” konstatētas 26 īpaši aizsargājamas putnu sugas, no kurām 23 sugas ir iekļautas Putnu Direktīvas (79/409/EEC) 1.pielikumā, savukārt 10 putnu sugām ir veidojami mikroliegumi. Kā tas ietekmēs dabas parka iedzīvotājus – to tad jautāsim speciālistam.

printēt Lasīt visu ziņu

Aizvadītas kukaiņu dienas Abavas senlejā30.08.2016

Svētdien, 27.augustā Abavas ielejas attīstības centrs aicināja uz semināru cikla “Ejam dabā ar ekspertu” otro pasākumu – “Kukaiņu dienu”, kurā turpinājām iepazīt dabas parku Abavas senleja – šajā reizē kopā ar vides ekspertu profesoru Voldemāru Spuņģi tika izzināta kukaiņu daudzveidība.

Seminārs – pārgājiens norisinājās Kandavas pilsētas tuvējā apkārtnē ejot no autoostas gar Abavas upi līdz Vecajiem Ozolājiem. Visas dienas laikā kopā ar ekspertu pabijām gan pļavās, gan mežos, gan arī purvā un iepazināmies ar tur mītošo kukaiņu daudzveidību. Tā kā pārgājiens norisinājās Abavas senlejas dabas parkā, kuram cauri plūst Abavas upe, tad īpaša uzmanība tika veltīta ūdenstilpnēs un pie tām sastopamiem kukaiņiem – spārēm, ūdensērcem, vēžveidīgiem u.c. Abavas senlejas viena no bagātībām ir bioloģiski vērtīgie zālāji. Apskatījām pļavās mītošos kukaiņus – blaktis, tauriņus, sienāžus, mušiņas. Guvām ieskatu par to dzīves ciklu, sugu daudzveidību un dzīves apstākļiem.

printēt Lasīt visu ziņu

Citāds ceļojums23.08.2016

Kur pirmatnējo mežonību meklēt…

Atzīšos, ieraudzījusi aicinājumu doties pļavā Matkules pusē un “būt gatavai ekstrēmiem apstākļiem”, biju pārliecināta – tā jau tikai tāda ironija. Tomēr, kā izrādījās, ir tādas dabas takas, kur bez daudzmaz pieklājīgiem apaviem un zinoša gida drošāk jau laikam pat nelīst… Dubļi, stāvas, slidenas nogāzes, viltīgas koku saknes un latvāņi – lūk, kam jābūt gatavam, ja ir vēlēšanās izzināt mežonīgo, bet arī interesanto dabas taku, kas drosmīgos un izturīgos ved gar Imulas upes krastu.

No vīna pie dabas krūts

Tradīciju doties dabā kopā ar kādu augu, kukaiņu vai citas dzīvās radības ekspertu, biedrība «Abavas ielejas attīstības centrs» aizsāka pirms diviem gadiem. Un šogad no iecerētājām piecām lekcijām brīvdabā Pļavas diena bija pati pirmā, ko ar savām zināšanām bagātināja pētniece Agnese Priede. Bet mazliet par dalībniekiem. Iesākumā potenciālo takas gājēju pulks nebija diez ko kupls, bet varēja jau arī saprasts – kaut pasākums pilnīgi un absolūti bez maksas – mākoņi šajā dienā visu laiku draudēja ar drīzu nolīšanu un īsi pirms starta savus draudus arī piepildīja. Taču drīz vien mazajam pulciņam pievienojās arī pavisam liels pulks jeb piedzīvojumu ekspedīcijas «Pazust Kurzemē» dalībnieki, kas pieturā iepretim bijušajai Matkules skoliņai (šobrīd ēkā iekārtota pansija) ieradās ar «PanCar» jeb jaunu elpu un skatu ieguvušiem Fiat mazvāģīšiem. Interesanti, ka iepriekšējā dienā šī pati kompānija bija piedalījusies Sabiles vīna svētkos, tādēļ, lai visi pārslēgtos no viena veida darbošanās un iespaidiem uz pavisam citiem – daudz ekstrēmākiem – bija nepieciešamas neliels atelpas brīdis. Nu kaut vai…, lai bagāžniekā atrastu kaut cik piemērotu apģērbu pastaigai dabā.

printēt Lasīt visu ziņu
back to top