Sikspārņu nakts Abavas senlejā

28.09.2016

18.septembrī, Plostkrogā, norisinājās tikšanās ar Bioloģijas maģistru Viesturu Vintuli. Viņš sikspārņu tradīcijas pēta kopš 1991. gada. Uz šo nodarbi viņu pamudinājis pieredzējušais sikspārņu pētnieks Gunārs Pētersons. Šajā reizē atnākušajiem bija iespēja iepazīties ar sikspārņu daudzveidību, to dzīves ciklu, dzīvesveidu Latvijā, kā arī nedaudz uzzināt par to dzīvi Abavas senlejā.

Latvijā mīt 7 sikspārņu ģintis un 16 sugas, 11 no tām sastopamas arī Abavas senlejā. Sikspārņu izcelšanās ir neskaidra, tomēr senākā fosilija, kas atrasta, ir 55 miljonus gadus veca. Sikspārņi ir vienīgie zīdītāji, kas aktīvi lido. Tie var nolidot lielus attālumus. Tie apēd 1/3 no sava svara vienas nakts laikā. Sikspārņu iecienītākā maltīte Latvijā ir trīsuļodi, kas mitinās netālu no ūdenstilpnēm, tāpēc arī Abavas senleja ir sikspārņu iecienīta barošanās vieta. Visas Latvijā sastopamās sikspārņu sugas ir aizsargājamas.

Daudz interesanta bija iespējams uzzināt arī par sikspārņa dzīves gadu. Vasarā sikspārņi dzīvo bēniņos, koku dobumos, mīl baznīcas. Visbiežāk vienā vietā mitinās vairākas sikspārņu paaudzes. Ēkās dzīvo Natūza sikspārņi. Vienā kolonijā parasti ir 100 un vairāk iemītnieku. Ziemeļu sikspārnis Abavas senlejā ir visbiežāk sastopamais, tas Latvijā dzīvo visu gadu. Abavas senlejā redzēts arī Dīķu naktssikspārnis. Vasara ir laiks, kad sikspārņiem dzimst mazuļi. Viena gada laikā piedzimst tikai viens mazulis. Mazuļi tiek baroti ar pienu, tie strauji aug un mēneša vecuma ir jau spējīgi lidot. Sikspārņi dzīvo aptuveni desmit gadus, tomēr atsevišķas sugas var nodzīvot līdz pat 30 gadu vecumam. Rudens ir sikspārņu migrēšanas laiks. Ceļotājsikspārņi lido līdz pat 700km attālumā no Latvijas. Ziemā sikspārņi guļ. Tiem nepieciešamā temperatūra, lai veiksmīgi pārziemotu, ir no 0 – +8 grādiem. Pavasarī sikspārņi atgriežas Latvijā.

Pēc interesantā eksperta stāstījuma, semināra apmeklētājus sagaidīja gardas vakariņas Plostkrogā. Kad bija jau satumsis, bija īstais laiks doties pašiem sikspārņu meklējumos. Un ne bez rezultātiem, ar atbilstošo aparatūru, mēnesim uzlecot, Abavas upes krastā pārgājiena dalībniekiem izdevās sadzirdēt un kādam arī pamanīt Abavas senlejā visbiežāk sastopamo Ziemeļu sikspārni.

“Sikspārņu nakts” bija semināru cikla “Ejam dabā ar ekspertu” ceturtais pasākums. Finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projektu “Mūsu mājas dabas parks” īsteno biedrība ”Abavas ielejas attīstības centrs”.

back to top