Dabā mācos, daru, dalos

05.12.2019 10:00 - 14:00

Būt draugos ar zemeslodi - tā var nosaukt skolēnu pasākuma “Dabā mācos, daru, dalos” galveno mērķi.

Ceturtdien, 5.decembrī pl.10.00 Kalnmuižas pilī Kandavas novadā tiksies četru apkārtējo novadu 8.un 9.klašu skolēni, lai mācītos un dalītos savā pieredzē viens ar otru, kā saudzēt un mazāk izmantot zemeslodes resursus. Kā lektori šajā pasākumā ar skolēniem runās Pasaules dabas fonda pārstāvji Magda Jentgena un Jānis Rozītis. Par savu dzīvesstilu stāstīs jaunais mūziķis Namejs Kalniņš no Cēsu puses.

Biedrības “Abavas ielejas attīstības centrs” ekspertu grupa- vides gidi oktobra mēnesī viesojās Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolā, Pūres pamatskolā, Sabiles pamatskolā un Kabiles pamatskolā.  Sarunas tēma bija par ikdienas izvēli - ar kādu transporta līdzekli pārvietoties, kādu iepakojumu izvēlēties, kādus augļus, kādu ūdeni pirkt vai nepirkt. Ikviena izvēle rada sekas un palielina vai samazina ekoloģisko pēdu.

Mājas darbā skolēni mērīja savu ekoloģisko pēdu, pārrunāja tās samazināšanas iespējas savā ikdienā. Otrs uzdevums bija- noorganizēt pasākumu skolā vai citā klasē par zemeslodes resursu saudzīgu izmantošanu un rīcību ikdienā.

Kā veicies, to uzzināsim noslēguma pasākumā 5.decembrī Kalnmuižā, kur katra klase prezentēs padarīto un dalīsies ar savām idejām ar citu skolu skolēniem.

Projektu “Dabā mācos, daru, dalos” finansē Latvijas vides aizsardzības fonds. Realizē biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs”.

"Vide un mēs" trešais numurs19.11.2019

Iznācis laikrakstu "Neatkarīgās Tukuma Ziņas", "Staburags" un "Bauskas Dzīve" trešais pielikums "Vide un mēs". Tajā lasiet par par saimniekošanu dabas parkā, par veco kleitu jauno dzīvi un tekstila šķitošanu. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

Atver un lasi

printēt

Projekts noslēdzies, tālāk paši15.11.2019

Noslēdzies projekts “Informācijas un vides pieejamība Abavas senlejā”. Pateicoties Latvijas vides aizsardzības fonda finansējumam un Kandavas novada domes līdzfinansējumam, biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs” radījusi dažus jaunus uzlabojumus dabas parka “Abavas senleja” ainavā un taku infrastruktūrā.

Tapuši jauni  informatīvie stendi Čužu purva stāvlaukumā, pie bijušās Sērvaotu iestādes un Skolas/Slimnīcas kalnā Kandavā. Kandavā Skolas/Slimnīcas kalnā izveidota jauna skatu vieta ar soliņu. No tās paveras brīnišķīgs skats uz Abavas senleju.

Atjaunoti senāk izgatavoto stendu konstrukcijas Imulas takā pie Buses pilskalna un Baznīckalna, pie viesu nama Romance un Greiļu kalnā. Greiļu kalna skatu vietā atjaunots stends un informatīvās plāksnes uz tā. Imulas takā no Vītiņiem līdz Romancēm, kā arī Buses pilskalna apkārtnē un Zirgu takā no Sabiles puses izvietotas jaunas norādes, kas turpmāk palīdzēs orientēties takās. Izgatavotas informatīvās plāksnes - par to, kā no Buses pilskalna aiziet līdz Kauķa kalnam un kā atrast taku no Mācītājmuižas stāvlaukum uz Vecajiem Ozolājiem.

Imulas takas ir apmeklētājiem pieejamas jau vairāk nekā desmit gadus. Tās raksturo dabiski celiņi, kuriem laiku pa laikam pāri pārkrīt nokaltušie koki. Maršrutā pavasaros vai pēc spēcīgām lietavām veidojas noslīdējumi.  Taku atbrīvošanu no kritušajiem kokiem un maršruta pavirzīšanu nost no bīstamām vietām veica taku saimnieks.

Joprojām liela problēma Imulas upes krastos – tie ir latvāņi. Projekta laikā bija iespējams vismaz taku apmeklētājus no tiem pasargāt veicot latvāņu regulāru izpļaušanu taku maršrutā.

Projekta laikā uzlabota biedrības “Abavas ielejas attīstības centrs” mājas lapa www.senleja.lv. To tagad var viegli lasīt arī telefonā.

Sagatavots un izdots jauns, papildināts izdevums “Abavas senlejas taku grāmatiņa”. Tā ir lasāma gan drukātā formātā, gan lejupielādējama no mājas lapas www.senleja.lv.

Pateicoties projekta finansējumam visu tūrisma sezonu Čužu purva stāvlaukumā bija divas pārvietojamās tualetes. Turpmāk to uzturēšanu uzņēmusies Kandavas novada dome.

Projekts bija nozīmīgs ieguldījums jau esošās infrastruktūras uzturēšanā un atjaunošanā, kā arī dabas parka “Abavas senleja” popularizēšanā.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (25)

Semināri skolās05.11.2019

Izvēlēties to, kas draudzīgs mūsu planētai, dabai, apkārtējai videi, teorētiski ir viegli. Tomēr ikdienas dzīvē automātiski paņemam to, kas patīk pēc iesaiņojuma, kas labāk garšo vai arī to,  ko izvēlas citi. 

Projekta ekspertu grupa - vides gidi no biedrības "Abavas ielejas attīstības centrs" viesojās četrās dažādu novadu skolās, lai sarunā ar 8.-9.klašu audzēkņiem kopīgi padomātu par izvēli ikdienā un kā tā ietekmē mūsu dzīvi uz planētas. 

Kandavas novada Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolā semināri notika 11.oktobrī. Tajos piedalījās 8.klase, 9a. un 9b. klases. Tukuma novada Pūres pamatskolā projekta grupa viesojās 31.oktobrī un tikās ar 8a., 8b. un 9.klasi. Talsu novada Sabiles pamatskolā 31.oktobrī izvēli par labu videi un planētai izdarīja 8.un 9.klase. Kuldīgas novada Kabiles pamatskolā, kura ir arī ekoskola, projekta grupa 1.novembrī tikās ar 8. un 9.klases skolēniem. 

Katrai klase saņēma mājas darbu, kurš jāpaveic līdz 25.novembrim. Tas ietver savas un klases ekoloģiskās pēdas izmērīšanu, ikdienas paradumu maiņu par labu planētas nesasilšanai un tīras vides saglabāšanai. 

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (62)

Jaunas norādes Imulas un Zirgu takā31.10.2019

 Pateicoties projekta "Informācijas un vides pieejamība Abavas senlejā" finansējumam tapušas jaunas norādes. Tās veidotas no koka, bet uzraksti ir uz koši zaļa fona, lai gājēji var labi saskatīt jau no attāluma. Norādes izvietotas Imulas takā no Vītiņiem līdz Romacēm, Buses pilskalna apkārtnē un Zirgu takā no Sabiles līdz Zviedru cepurei.

Lai saprastu, kurp jāiet un vieglāk atrastu taku uz Vecajiem ozolājiem, pie Mācītājmuižas informācijas stenda ir izvietota takas shēma. 

Savukārt Buses pilskalna apkārtnē pie viena no tiltiņiem tagad ir informācija, kā aiziet līdz Matkules Staburagam jeb Kauķa kalnam.

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (25)

"Vide un mēs" par saimniekošanas ĪADT un par atkritumu poligoniem.15.10.2019

Iznācis laikrakstu "Neatkarīgās Tukuma Ziņas", "Staburags" un "Bauskas Dzīve" ikmēneša pielikums "Vide un mēs". Lasiet interviju ar Gitu Strodi- Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta vadītāju par saimniekošanu īpaši aizsargājamās dabas teritorojās. Otra laikraksta tēma - par atkritumu poligoniem reģionos.

Pielikums "Vide un mēs" lejupielādei un lasīšanai ir šeit.

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

printēt

Uzsākts projekts "Dabā mācos, daru, dalos"01.10.2019

Biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs” pateicoties Latvijas vides aizsardzības fonda finansējumam uzsākusi projektu “Dabā mācos, daru, dalos”.

Projekta mērķis ir veidot jauniešu izpratni par videi draudzīgu rīcību un veicināt vides apziņas veidošanos izmantojot mūsdienīgas apmācību metodes – mācoties dabā, praktiski darot un daloties ar zināšanām ar vienaudžiem.

Projekta pasākumi notiks dabas parku “Abavas senleja” aptverošo un pieguļošo pašvaldību skolās - Kandavas, Talsu, Kuldīgas, Tukuma novados. Projektā aicināti piedalīties pamatskolu 8.-9.klašu audzēkņi.

Pēc projekta ekspertu – vides gidu viesošanās katrā no skolām un iepazīšanās ar audzēkņiem interaktīvā nodarbībā, katra klase saņems mājas darba. Tā uzdevumi ietver savu ikdienas paradumu izvērtēšanu, kā arī veicina paradumu maiņu par labu dabas resursu saudzīgākai izmantošanai.

Aktīvākās klašu komandas decembra sākumā tiksies noslēguma pasākumā dabas parka “Abavas senleja” kādā no tā gleznainajām vietām, lai dalītos pieredzē par paveikto un mācītos viens no otra.

Projektu “Dabā mācos, daru, dalos” finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

Projekta vadītāja Iveta Piese

printēt
back to top